W WTZ istnieją dwa rodzaje wolontariatu:

– wolontariat świadczony przez uczestników wraz z terapeutami na rzecz osób spoza WTZ (więcej w zakładce „Wolontariat MY”)

– wolontariat Przyjaciół WTZ, bezinteresownie działających na rzecz WTZ (więcej w zakładce „Wolontariat U NAS”)

  • Wolontariat MY

Prowadzący: Justyna Głódź, Anna Żubrowska

Wolontariat świadczony przez społeczność WTZ działa od 2011r.

Kilkoro Uczestników w jego  ramach, raz w miesiącu uczestniczy w spotkaniach osób chorych i niepełnosprawnych Centrum Ochotników Cierpienia Diecezji Elbląskiej. Podczas spotkań posługują do Mszy św. (służba ołtarza, czytania) oraz zapewniają obsługę przy poczęstunku (slalom z kawą, sztafeta z ciastem, zawody w ekspresowym zaparzaniu kawy i herbaty, bezkolizyjne zmywanie góry naczyń itd. :)). Zawsze też posłużą ramieniem, czy siłą przy prowadzeniu wózka.

Podejmujemy również akcje w WTZ. Jedną z nich jest zbieranie nakrętek przeznaczonych na konkretny cel. Pierwsze setki kilogramów kolorowych plastyków zostało przeznaczonych na zakup kuchenki dla powodzian z Wilkowa. Druga akcja to nakrętki dla Tomka – ucznia IV L.O. na zakup wózka inwalidzkiego – tu oprócz zbierania, dostarczaliśmy je do domu.

Organizujemy również zbiórki  „Drugie życie książki” ratując używane książki przed wyrzuceniem na śmietnik i przekazując je chętnym lub do bibliotek.

W 2014. przeprowadziliśmy zbiórkę środków opatrunkowych przeznaczonych dla poszkodowanych w walkach na Ukrainie oraz zbiórkę artykułów szkolnych (tzw. wyprawek) dla dzieci z ubogich rodzin.

W 2015 r. prowadzimy zbiórkę „Bandaż dla Afryki”.

Nasza działalność wolontaryjna, ciągle się rozwija i mamy jeszcze na nią sporo pomysłów i… oczywiście jesteśmy otwarci także na wszelkie propozycje 🙂

  • Wolontariat U NAS

Prowadzący: s. Elwira Bojarowicz, 

Wolontariat „U NAS” istnieje z mniejszymi lub większymi porywami od 2007r. Najbardziej stałymi i długodystansowymi wolontariuszami są: Pan Edward Jaworski – Człowiek Orkiestra (zajęcia muzyczne) i Pani Halina Piotrowska – Kobieta Tysiąca Talentów Robótek Ręcznych. O ich działaniach można poczytać w zakładce: Zajęcia muzyczne oraz Robótki ręczne.

Od października 2012 roku nastąpiło ożywienie, i w szeregach wolontariuszy WTZ pojawiły się także nowe twarze – Panie zapoznane przez nas na wspólnych wyjazdach z Centrum Ochotników Cierpienia Diecezji Elbląskiej oraz rodzice naszych Uczestników. Nasze super wolontariuszki mają, przynajmniej na razie niełatwe zadanie, gdyż każdy Uczestnik ma potrzebę zwierzenia się im z całego życia. Czasem nawet po kilka razy 🙂 Ale Panie: Ola, Teresa, Stenia, Irena, Ela, Marysia i Danusia spisują się na medal! Dają rade!

Oprócz talentu psychologicznego, Panie wspierają działania Uczestników i Kadry WTZ podczas zajęć.

 

Jak widać wolontariat U NAS nabiera niesamowitego rozpędu! I super! Zapraszamy 😉

A.Ż.

Galeria zdjęć: